Fizjoterapia mięśni dna miednicy

Rehabilitacja uroginekologiczna

Rehabilitacja uroginekologiczna polega na usprawnianiu funkcji mięśni dna miednicy. To od ich stabilności zależy sprawne funkcjonowanie narządów rozrodczych i układu moczowego. Wiele schorzeń występujących w tych obszarach można złagodzić lub usunąć poprzez rehabilitację uroginekologiczną. Prawidłowe ustawienie miednicy pozwala na swobodne napinanie się i rozciąganie mięśni dna miednicy, a także odpowiednie ustawienie stawów biodrowych.  Rehabilitacja jest szczególnie istotna dla kobiet przygotowujących się lub będących w ciąży, po porodzie oraz wchodzących w okres menopauzalny. Sprawne mięśnie dna miednicy zapobiegają obniżaniu się pęcherza moczowego, nietrzymaniu moczu, a także ułatwiają poród. Mogą również przywrócić satysfakcję z życia seksualnego kobiet, które odczuwają ból podczas stosunku. W pierwszej kolejności fizjoterapeuta przeprowadza wywiad i ocenia pracę mięśni dna miednicy. Następnie uczy pacjenta odpowiedniego wykonywania ćwiczeń, które trzeba wykonywać w domu.

 


Po porodzie

Terapia dna miednicy

Terapia dna miednicy polega na leczeniu dolegliwości występujących przede wszystkim w trzech układach: moczowym, płciowym i pokarmowym. Zaburzenia z nimi związane powodowane są najczęściej przez trzy inne: kostny, nerwowy i mięśniowy. Najczęstsze przypadki, z którymi się spotykamy to:  nietrzymanie moczu, bóle przy współżyciu, zaparcia, hemoroidy, obniżenie ścian pochwy i inne. Wiele z nich jest związanych z macierzyństwem i dotyczy kobiet w ciąży, a w szczególności – po porodzie.

Pracujemy holistycznie z całym ciałem poprzez pracę manualną z mięśniami, więzadłami, trzewiami i blizną.Zdiagnozujemy i ocenimy rozstęp mięśnia prostego brzucha, ocenimy pod kątem ewentualnych przepuklin.Stosujemy pracę manualną, taping medyczny.Diagnostyka i terapia dna miednicy polega na ocenie w badaniu dopochwowym siły, wytrzymałości i jakości napięcia mięśni dna miednicy

Ustalimy plan regeneracji mięśni. Ułożymy zestaw ćwiczeń indywidualnie dobranych do Twoich potrzeb i możliwości. Ćwiczenia będą modyfikowane na kolejnych spotkaniach.